Piękny trawnik w kolorze soczystej zieleni jest marzeniem każdego, kto posiada własny ogród. Niestety, nie zawsze wokół domu trawa wygląda tak pięknie – zawsze jednak można założyć trawnik od podstaw. Nie jest to tak proste, jak mogłoby się wydawać. Do założenia trawnika konieczne jest odpowiednie przygotowanie podłoża, a także wiedza ogrodnicza i dobrej jakości nasiona.
Kiedy zakładać trawnik?
Zanim zabierzemy się za zakładanie trawnika, należy wiedzieć, kiedy będzie ku temu najlepszy czas. Ogrodnicy wymieniają przełom kwietnia i maja oraz sierpnia i września, jako najlepszy czas na wysiew trawy, chociaż zależy to od rodzaju trawnika. Wiosną ziemia powinna już obeschnąć, nie ma zagrożenia występowaniem przymrozków, zarówno w dzień, jak i w nocy panuje odpowiednia wilgotność oraz temperatura powietrza. Jest to najlepszy czas na wysiew trawnika z nasion – przy odpowiedniej pielęgnacji do lata trawnik powinien się ładnie zazielenić. Można również wysiewać nasiona trawy w miesiącach letnich, jednak kiełkujące rośliny są bardzo delikatne i wymagają podlewania podczas upalnej pogody. Jeśli chodzi natomiast o trawnik rozkładany z rolki, najlepszym okresem jest przełom września i października. Temperatury oraz wilgotność sprzyjają wówczas ukorzenieniu się trawy. Trawnik z rolki można jednak rozkładać praktycznie przez cały sezon, nawet do późnej jesieni. Darń jest stosunkowo odporna na niskie temperatury, a latem z racji tego, że ma już rozwinięty system korzeniowy, nie wymaga tak intensywnego podlewania, jak wysiewany trawnik.
Kiedy można wejść na trawnik?
W przypadku wysiewu trawnika z nasion, nie powinno się go deptać aż do pierwszego koszenia. Kiełkowanie następuje po około 2 tygodniach, o ile występują ku temu sprzyjające warunki. Na gęsty trawnik należy czekać kilka miesięcy. Przy każdym kolejnym koszeniu będzie miał mocniejszy system korzeniowy, a trawa pokryje równomiernie grunt. W przypadku trawnika rozkładanego z rolki hodowanego na folii, można po nim chodzić właściwie od razu. Przez pierwszy tydzień powinno się jednak unikać jego intensywnej eksploatacji. Wybierając darń z gruntu należy pamiętać, że ma ona korzenie skracane nawet o połowę. Musi dłużej ukorzeniać się po rozłożeniu w nowym miejscu, dlatego chodzenie po niej wskazane jest dopiero po ok. 2 tygodniach.
Jak przygotować grunt pod trawnik?
Trawnik bez wcześniejszego przygotowania gruntu nie będzie wyglądał efektownie. Należy oczyścić glebę usuwając z niej kamienie czy zanieczyszczenia, przekopać i poprawić żywność. Warto również, by ziemia po trawnik miała odpowiedni odczyn w zakresie pH 5,5-7,0. Tak przygotowana gleba powinna być wyrównana i dopiero wówczas wysiewamy nasiona trawy. Nie muszą być one przykryte warstwą ziemi, mają spoczywać bezpośrednio na gruncie. Nasiona traw, aby wykiełkować, muszą mieć zapewnioną odpowiednią wilgotność. Z tego powodu bardzo ważne jest regularne podlewanie również wtedy, gdy trawa już wykiełkuje. Siewki są bowiem bardzo delikatne na zmiany temperatury i niedobór wody.