Loading...
Porady Prawne

Sprzedaż odszkodowania OC – zalety i wady

Sprzedaż odszkodowania OC - zalety i wady

W Polsce każdego tygodnia dochodzi na drogach do setek stłuczek, kolizji i wypadków, w których dochodzi do wystąpienia szkód materialnych. Za same zdarzenia drogowe odpowiadają bezpośrednio kierowcy jednak, jako że prawo warunkuje nakaz ubezpieczenia OC, za praktycznie wszystkie z tych zdarzeń, ostatecznie odpowiedzialność biorą towarzystwa ubezpieczeniowe. Niekiedy bywa jednak tak, że nie są one skore do wypłacania odszkodowania, a przynajmniej nie robią tego w takiej wysokości, jakiej oczekiwaliby ich klienci. Dostając od ubezpieczyciela zaniżoną wycenę szkody, klient nie jest jednak bezradny i może w świetle prawa złożyć reklamację, a także wstąpić na drogę sądową.

Kiedy warto sądzić się z ubezpieczycielem?

Oczywiste jest, że ubezpieczyciele to firmy działające komercyjnie, a więc ich celem jest osiągnięcie jak największej rentowności. Dlatego też, w takich sytuacjach, w których mogą to zrobić, prawdopodobnie wyceny szkody będą zaniżone. Szacuje się, że większość odszkodowań, które są wypłacalne klientom, jest przynajmniej trochę zaniżona.

Do sądu można iść w sytuacji gdy:

  • ubezpieczyciel uwzględnił amortyzację części samochodowych, co jest niedopuszczalne,
  • ubezpieczyciel uwzględnił w kosztorysie nieoryginalne części zamienne,
  • ubezpieczyciel uwzględnił naprawę części, gdy wskazana była wymiana,
  • ubezpieczyciel zaniżył wartość pojazdu,
  • ubezpieczyciel nie uwzględnił dodatkowych świadczeń gwarantowanych polisą

Jak widać, towarzystwa ubezpieczeniowe dopuszczają się wielu naruszeń warunków umowy, aby wypłacić niższe odszkodowanie. Klienci jednak mogą je wszystkie skrupulatnie odnotować i złożyć reklamację. Niestety często dostaje się odpowiedź odmowną, ale na to również jest rada. Można udać się wtedy do sądu lub zrobić cesję ewentualnego zobowiązania.

Sprzedaż ubezpieczenia OC – czy to się opłaca?

Na rynku funkcjonują firmy odszkodowawcze, które skupują wierzytelności i walczą w sądach z ubezpieczycielami o wyższą kwotę odszkodowania. Udanie się do takiej firmy może okazać się świetnym pomysłem, gdyż jeśli uzna, że sprawa jest perspektywiczna i warto iść z nią do sądu, chętnie odkupi prawo do odszkodowania. Najczęściej firma wtedy płaci z góry określony procent, jaki uzna, że będzie w stanie wywalczyć w sądzie. Czy sprawa rozstrzygnie się pomyślnie, to nie jest już problem klienta. Więcej o procesie skupu odszkodowania możesz przeczytać na stronie Instytutu Rzeczoznawstwa Motoryzacyjnego TB Ekspert.

Wady sprzedaży ubezpieczenia OC?

Wadą takiego rozwiązania jest to, że równie dobrze można samemu iść do sądu, a w przypadku wygranej zyskać o wiele więcej, gdyż kancelaria oczywiście zaoferuje niższą cenę, ze względu na swoją marżę. Niższa kwota dopłaty jest więc zdecydowanie wadą, ale zaletą, jaką jest rozliczenie zrealizowane od ręki z kancelarią oraz brak konieczności na czekanie na wyrok, jest również istotna. Decyzja należy do klienta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *