Loading...
Księgowość

Samodzielne prowadzenie księgowości- co trzeba wiedzieć?

Ksiegowosc firm

Prowadząc firmę, nieważne czy w jej skład wchodzi kilku pracowników czy też jest to jednoosobowa działalność gospodarcza, warto szukać oszczędności oraz sposobów na to, żeby powiększać zyski firmy. Jednym z takich sposobów jest samodzielne prowadzenie księgowości. Dzięki temu, że właściciel firmy czy też przedsiębiorstwa sam będzie prowadził księgowość możliwe jest zaoszczędzenie od kilku do kilkunastuset złotych w ciągu roku. Dla niewielkich przedsiębiorstw to ogromna oszczędność, która przy odpowiednim przygotowaniu nie pochłania wcale dużo czasu i energii.

Jak wygląda samodzielne prowadzenie księgowości?

Chcąc samemu prowadzić księgowość firmy trzeba się jednak do tego przygotować. Nie bez powodu większość właścicieli działalności gospodarczych zleca to zadanie zawodowym księgowym. o pierwsze przede wszystkim należy zgłosić podmiot, który zajmuje się prowadzeniem działalności do CEIDG, czyli Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Drugim ważnym krokiem jest zapoznanie się z księgą przychodów i rozchodów (KPiR), ponieważ na podstawie tej księgi oblicza się zaliczki na podatek dochodowy. Księga przychodów i rozchodów pełni funkcję ewidencji zdarzeń gospodarczych w firmie: wydatków, przychodów itp.

Samodzielne prowadzenie księgowości w firmie nie musi być skomplikowane, ważne jest żeby umieć poradzić sobie z nowymi obowiązkami i korzystać z ułatwień.  Z pomocą przychodzą programy komputerowe, które znacznie przyspieszają samodzielne prowadzenie księgowości. Dobry i użyteczny program powinien pozwalać na prowadzenie następujących dokumentacji: ewidencja wyposażenia, ewidencje przebiegu pojazdu (kilometrówka), ewidencje środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych oraz rejestry VAT – w przypadku podatników zarejestrowanych jako czynni podatnicy VAT. Dodatkowo trzeba pamiętać, że dokumenty związane z księgowością należy przechowywać zazwyczaj przez 5 lat od daty ich wystawienia.

Prowadzenie samodzielnej księgowości jest jednak pracochłonnym zajęciem. Jeżeli nie masz czasu na dokładne prowadzenie księgowości swojej firmy lepiej zlecić to dobremu i sprawdzonemu księgowemu, który zajmie się prowadzeniem księgowości twojej firmy. Sprawdź ofertę biura księgowego Rosco Tax, które zajmuje się prowadzeniem księgowości firm w Krakowie.