Loading...
Budownictwo

Rury kwasoodporne do systemów kominowych – cennik

Rury kwasoodporne do systemów kominowych – cennik

Tradycyjne kominy murowane są wybierane coraz rzadziej – wypierają je nowoczesne systemy kominowe. Dlaczego systemy kominowe są lepsze niż tradycyjne kominy? Tradycyjne kominy co prawda są bardzo trwałe, ale coraz częściej wypierają je nowsze systemy kominowe. Podstawowym powodem, dla którego wybieramy systemy kominowe, a nie tradycyjne kominy jest łatwość w ich montażu i znacznie większa szczelność.

Komin murowany składa się z kilku elementów i jest bardzo ciężki w porównaniu do systemu kominowego. Tradycyjny komin składa się z następujących elementów:

  • fundament pod komin
  • trzon komina
  • wylot
  • czapka kominowa i nasada komina

Systemy kominowe mają wiele zalet – m.in. szybki i łatwy montaż. Składają się z gotowych elementów, które wystarczy tylko połączyć. Najlepiej jednak cały system kominowy zamawiać u jednego producenta, unika się wówczas ryzyka, że niektóre elementy nie będą do siebie pasować.

Nowoczesne systemy kominowe obowiązkowo wykonane z materiałów kwasoodpornych i ognioodpornych. Znacznie łatwiej tu, niż w przypadku tradycyjnego komina o czyszczenie i naprawy eksploatacyjne.

Konstrukcja systemu kominowego

Każdy komin systemowy składa się z dwóch głównych elementów:

  • obudowy komina (wykonanych zwykle z pustaków)
  • wkładu kominowego.

Wkład kominowy montuje z kilku elementów kwasoodpornych. W skład wkładu kominowego np. do pieców i kominków na drewno wchodzi rura, trójnik 90°, wyczystka z zaślepką, odskraplacz, płyta kominowa i daszek, czyli wszystkie elementy niezbędne do wykonania całego komina. Rury mają przekrój okrągły lub zbliżony do kwadratu. Wkłady kominowe systemowe są odporne zarówno na temperaturę jak i działanie kwasów zawartych w spalinach różnego typu.

Ceny siedmiometrowego kwasoodpornego wkładu kominowego wykonanego z aluminium o grubości 0,6 mm zaczynają się od około 550 zł za fi 80 mm. Największa możliwa do zamówienia średnica to 400 mm i cena takiego zestawu będzie się wahać między 1700 a 2000 zł. By dodatkowo uszczelnić konstrukcję rury łączy się na zakładkę i uszczelnia kitem kwasoodpornym o grubości warstwy 7 mm. Oczywiście można też zamawiać poszczególne elementy zestawu osobno, ale jeśli się na tym nie znamy za dobrze, lepiej nie ryzykować, że później poszczególne części nie będą do siebie pasować. Cena samej pojedynczej rury prostej kwasoodpornej zaczyna się od około 60 zł za rurę o średnicy 80 mm. Za 400 milimetrową średnicę takiej samej jednometrowej rury zapłacimy około 300 zł.