Loading...
Porady Podatkowe

Rachunkowość małych firm – niezbędnik przedsiębiorcy i księgowej

Rachunkowość w małych firmach

Prowadzenie księgowości w małej firmie wcale nie jest łatwą czynnością. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, przed jakimi wyzwaniami stają księgowi, którzy podejmują się tego typu działań. Przede wszystkim księgowa odpowiedzialna jest wtedy za skrupulatne prowadzenie księgi przychodów oraz rozchodów, co jest najważniejszym jej zadaniem. Jak sama nazwa wskazuje będzie to udokumentowanie wszystkich przychodów oraz wydatków małej firmy za dany okres czasu, taka księga powinna być przez kilka lat archiwizowana w siedzibie firmy, aby odpowiednie instytucje zawsze mogły mieć do niej dostęp. Oprócz tego liczy się też ewidencja przychodów, w ten sposób będzie można skutecznie prowadzić wszelkie rozliczenia podatkowe na obszarze małej firmy.

Opłacanie składek ZUS

Każdy przedsiębiorca, który prowadzi małą firmę nie może oczywiście zapomnieć o tym, aby opłacać składki ZUS. Podzielone jest to jednak na dwie grupy, a mianowicie pierwszą z nich stanowi opcja, w której przedsiębiorca nie zatrudnia nikogo poza sobą. Wtedy wszelkie składki trzeba opłacić w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych do 10. dnia każdego miesiąca. Jeśli jednak przedsiębiorca decyduje się na zatrudnienie kilku pracowników, w tym np. księgowej, to składki można opłacać do 15. dnia każdego miesiąca. Jak widać jest to spore udogodnienie, dlatego niektórzy przedsiębiorcy decydują się jednak na zatrudnienie dodatkowych osób. Wszelkie deklaracje VAT księgowa może wysyłać za pomocą specjalnych programów online, warto jednak sprawdzić przed ich wysłaniem, czy aby na pewno zostały one poprawnie wypełnione, ponieważ błędy mogą skutkować poważnymi konsekwencjami prawnymi, a do tego przedsiębiorcy na pewno nie chcieliby dopuścić.

Przygotowywanie list wynagrodzeń

W przypadku, gdy firma zatrudnia pracowników księgowa będzie odpowiedzialna również za przygotowanie list wynagrodzeń oraz premii, aby każdy pracownik mógł dostać należne mu pieniądze na czas. Ta akurat czynność nie powinna zainteresowanym zająć zbyt dużo czasu, a księgowe posiadają w tym zakresie niezbędne doświadczenie, dzięki czemu w listach nie da się znaleźć żadnych uchybień. Samodzielne prowadzenie małej rachunkowości nie jest łatwe, więc przedsiębiorcy często szukają pomocy wśród biur rachunkowych, gdzie najłatwiej można ją znaleźć, oczywiście jeśli zależy im na profesjonalizmie i trzymaniu się wyznaczonych terminów. Wtedy też o dokumenty oraz kwestie finansowe nie będzie trzeba się martwić, a przedsiębiorcy zostanie więcej czasu na rozwijanie firmy poza jej obszarem działania.