Loading...
Porady Podatkowe

Praktyczny poradnik jak uniknąć płacenia wysokich podatków

Praktyczny poradnik jak uniknąć płacenia wysokich podatków

Niestety, jeśli marzymy o własnej firmie, musimy pogodzić się z koniecznością oddawania części naszych ciężko zarobionych pieniędzy fiskusowi. Na to nie ma rady. Głównymi płatnościami są podatek dochodowy i VAT. Daniny te pochłaniają sporo z naszych przychodów. Warto, aby każdy przedsiębiorca zdawał sobie sprawę, że są legalne sposoby na obniżenie podatków koniecznych do zapłaty. Trzeba się tylko zapoznać z przepisami podatkowymi i znaleźć rozwiązanie, które będzie najbardziej optymalne dla konkretnego przypadku.

Rozliczenie podatkowe

Pierwszą ważną informacją, którą należy przyswoić jest to, że wysokość zaliczki na podatek dochodowy nie zawsze zależy od dochodów. Podatku tego nie da się uniknąć. Każdy, kto ma jakiekolwiek dochody, zobowiązany jest do uiszczenia odpowiedniej kwoty. Zazwyczaj jest tak, że im więcej zarabia przedsiębiorca, tym więcej musi zapłacić do Urzędu Skarbowego. Są jednak wyjątki od tej reguły. Jeżeli na przykład właściciel firmy zdecyduje się opłacić zaliczkę na podatek dochodowy w formie uproszczonej, wtedy przez cały rok podatkowy będzie on wpłacał zaliczkę w jednej, z góry określonej wysokości. Kwotę oblicza się na podstawie podatku wykazanego w zeznaniu rocznym, które złożone zostało w poprzednim roku podatkowym. Aby możliwe było skorzystanie z tej metody, należy wykazać dochód z ubiegłych lat. W przypadku, gdy nawet w ubiegłym roku nie mięliśmy żadnych dochodów, takie rozwiązanie staje się dla nas niemożliwe.

Inną dobrą metodą płacenia podatków jest rozliczenie kwartalne. Podstawowe okresy rozliczeniowe liczone są co prawda w miesiącach. Jednak mali podatnicy, oraz przedsiębiorcy rozpoczynający działalność gospodarczą, którzy nie prowadzili działalności gospodarczej w ciągu dwóch ostatnich lat, mogą skorzystać z kwartalnego rozliczania podatków. Jeśli właściciel firmy podjął już decyzję i zdeklarował się płacić co miesiąc, może cztery razy w ciągu roku przejść na tzw. VAT kwartalny. Kwota przeliczona w skali roku będzie taka sama zarówno w miesięcznym jak i w kwartalnym rozliczeniu. Rozliczenie kwartalne natomiast powoduje, że przedsiębiorca ma do dyspozycji gotówkę, którą w danym miesiącu musiałby wpłacić do Urzędu Skarbowego. Takie rozwiązanie nie każdemu odpowiada, dlatego należy zastanowić się, czy akurat nam to będzie pomocne.

Innym sposobem na zmniejszenie podatków jest skorzystanie z ulg podatkowych. Osoby, które rozpoczynają działalność gospodarczą mogą skorzystać z ulg dla nowo powstałych firm.

Wrzucanie konkretnych wydatków w koszty firmy

Kolejnym sposobem na zmniejszenie kwoty podatków jest kreatywne wrzucanie w koszty konkretnych wydatków. Przedsiębiorca może wliczyć w koszty utrzymania firmy na przykład wydatki na transport, tj. zakup pojazdu, zakup paliwa, części zamiennych, zakup biletów okresowych komunikacji miejskiej, biletów jednorazowych, zakup wyposażenia biura, czynsz biura, abonament telefoniczny, a nawet odsetki od kredytu firmowego. Wydatki poniesione przed założeniem działalności, ale dotyczące przyszłej firmy również można wliczyć w koszty.

Jak więc widzimy są możliwości pomniejszenia podatków. Ważne, aby przedsiębiorca znał przepisy, bądź znalazł osobę kompetentną, która poprowadzi jego firmę.