Loading...
Budownictwo

Poznaj rodzaje nasad wentylacyjnych stosowanych na kominach

Poznaj rodzaje nasad wentylacyjnych stosowanych na kominach

Odpowiednio dobrane nasady wentylacyjne stosowane na kominach mają pozytywny wpływ na działanie systemów kominowych. Mogą wspomagać wentylację grawitacyjną wywiewną lub ciąg, jeśli mamy do czynienia z kominami spalinowymi. Zadaniem nasad wentylacyjnych jest ochrona kominowym przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych. Nie na każdym rodzaju komina trzeba stosować nasadę, ale większość kominów jednak jej wymaga.

Rodzaje nasad wentylacyjnych na kominy

Nasady można podzielić na dwie grupy, ze względu ruch, jaki wykonują nasady stałe i nasady ruchome

  • Nasady stałe

Pozostają na kominie w stałym położeniu bez względu na kierunek wiejącego powietrza. Mogą mieć kształt cylindra, litery „H” lub gwiazdy. Nasady stałe osłaniają przede wszystkim wylot komina przed deszczem i śniegiem i nie mają wielkiego wpływu na ciąg w kominie.

  • Nasady ruchome

Nasady ruchome, wprawiane w obrót za pomocą wiatru czy z pomocą silnika możemy podzielić dodatkowo na cztery rodzaje, ze względu na typ obrotu

  • Nasady obrotowe

To wiatr wprawia je w ruch i to z jego pomocą wchodzą w ruch obrotowy. Niestety właśnie ten element sprawia, że są w pełni uzależnione od wiatru, przez co mogą być mniej efektywne. To typ nasad, które stosuje się głównie jako zakończenie przewodów wentylacyjnych.

  • Nasady samonastawne

Nasady obrotowe wykorzystują siłę wiatru, by obracać się zgodnie z jego kierunkiem, natomiast nasady samonastawne, stawiając opór wiatrowi poruszają się w kierunku przeciwnym. Dlatego podciśnienie upłynniając ciąg, wytwarzane jest po zawietrznej stronie. Tego typu nasady montowane są zarówno jako zakończenia przewodów wentylacyjnych, jak i na wylotach kominów spalinowych i dymowych.

  • Nasady kominowe mechaniczne

Ich zasada działania jest bardziej skomplikowana niż poprzednich rodzajów nasad. Tu najważniejszy jest wentylator, który najpierw tłoczy powietrze do kolektora, by następnie zostać wytłoczone ku górze. Tak wytwarza się podciśnienie, które reguluje wysysaniem spalin z dyszy. Nasady mechaniczne wykorzystywane przy wentylacji grawitacyjnej wywiewnej oraz przy kotłach na paliwo stałe.

  • Nasady kominowe hybrydowe

Działaniem przypominają nasady hybrydowe, tylko są wspomagane silnikiem, który umożliwia ich pracę nawet w bezwietrzny dzień. Są więc swego rodzaju rozbudowanym typem nasad obrotowych. Kiedy nie ma wiatru silnik nasady hybrydowej (zwykle 230 V) pomaga w utrzymaniu stałej stabilizacji ciągu w przewodzie kominowym. W przypadku tego rodzaju nasady inaczej niż przy nasadzie obrotowej, możemy samodzielnie regulować czy nasada ma się obracać z wykorzystaniem pełnej siły wiatru. To bardzo dobre rozwiązanie zwłaszcza w górach i na przedgórzu, gdzie wciąż mieszkańcy zmagają się w halnym wiatrem.