Loading...
Porady Prawne

Podział majątku po rozwodzie – poradnik

Podział majątku po rozwodzie – poradnik

Rozwód to jedna z tych sytuacji, gdzie raczej nie chcemy mieć zbyt wiele do czynienia z prawem. Przede wszystkim jest to sytuacja, która bardzo obciąża człowieka psychicznie. Podróż w nieznaną mu krainę paragrafów nie wpływa dobrze na sytuację. Zdecydowanie dobrze jest zadbać o dobrego prawnika. To właśnie on będzie kluczem do zwycięstwa.

Dobry prawnik powinien nie tylko umieć w rozsądny sposób przeprowadzić dowody na korzyść swojego klienta, ale także mieć do niego odpowiednie podejście. Powinien cechować się wyrozumiałością i zrozumieniem dla jego potrzeb. Musi także wzbudzać poczucie zaufania. Nie ma przecież nic gorszego, niż sytuacja w której klient boi się opowiedzieć o swoich intymnych sprawach prawnikowi. To właśnie one często stanowią o pomyślnej sprawie. Na podstawie różnych doświadczeń można sporządzić pewien katalog zasad, którymi powinien kierować się klient przed wizytą u prawnika.

Jak wywalczyć dobry podział majątku?

Podział majątku zależy często od wkładu i tego w jaki sposób postępowało się w małżeństwie. Dobrze jest więc przypomnieć sobie o wszystkich ważnych zagadnieniach, które są z tym związane. Dobrze jest umieć je udokumentować. Wiadomo oczywiście, że dowodem są także zeznania świadków. Muszą być oni jednak wiarygodni. Oczywiście, najlepsza przyjaciółka czy przyjaciel zostanie wysłuchany przez sąd, jednak druga strona może mieć mocniejsze dowody na konkretne okoliczności – zdecydowanie dobrze jest o tym pamiętać. Na pewno trzeba także zadbać o to, by przewidywać kontrargumenty strony przeciwnej. Oczywiście prawnik zada pytania mające na celu efektywne walczenie o swoje prawa, lecz dobrze jest samemu nad nimi się zastanawić – będzie to po prostu o wiele efektywniejsze.

Z drugiej strony, bardzo ważne jest oczywiście przygotowanie psychiczne. Warto pamiętać, że druga strona także ma swoje racje, a mogą zdarzyć się sytuacje, w których nie będzie bała się posunąć do nawet najbardziej odważnych zagrań. Trzeba być na to przygotowanym. Każda sytuacja jest jednak inna, dlatego trzeba zachować tutaj zdrowy rozsądek. Nie bez znaczenia będzie wcześniejsze ugruntowanie przekonania o konieczności rozwodu.

Proste zasady wcale nie są proste

Prawda jest jednak taka, że nawet z takim przygotowaniem do podziału majątku, może być bardzo ciężko. Zdecydowanie dobrze jest zdać się tutaj na rady prawnika. Trzeba wykazać się przy tym niemałą siłą psychiczną, która może dać naprawdę dobre efekty. Jedno jest jednak pewne – na pewno ona nie zaszkodzi przy walczeniu o korzystny podział majątku.