Loading...
Porady Podatkowe

Podatek liniowy 19% – wszystko o czym musisz wiedzieć

Podatek liniowy - co musisz o nim wiedzieć?

Nadejście roku 2018 spowodowało wejście w życiu wielu zmian oraz nowych ustaw dotyczących podatków w Polsce. Jak wiadomo, podatki, choć różnią się od siebie, muszą być płacone przez wszystkich. Prowadzenie działalności gospodarczej również niesie ze sobą ten obowiązek w różnych jego formach. Jedną z nich jest podatek liniowy.

Podatek liniowy

Podatkiem liniowy to jeden z rodzajów obowiązkowych świadczeń pieniężnych, a jednocześnie sposób obliczania wysokości podatku. Według niego wielkość podatku i wysokość podstawy opodatkowania są do siebie wprost proporcjonalne.

W Polsce podatek liniowy wynosi 19% i polega na świadczeniu zawsze takiej samej stawki, obojętnie ile wynoszą jego dochody. Jednakże z takiej formy opodatkowania mogą skorzystać wyłącznie osoby prowadzące działalność gospodarczą. Wybór następuje zawsze na początku nowego roku podatkowego. Trzeba go zgłosić do Urzędu Skarbowego przed 20 stycznia lub dniem zdobycia przychodu. Zgłoszenie składa się poprzez złożenie wypełnionego formularza CEIDG-1. Jednakże decydując się na tę formę podatku, przedsiębiorca musi poddać przychody i koszty do ewidencji używając do tego KPiR. Sposób opłacania podatku jest miesięczny lub kwartalny.

Wybór podatku liniowego jest opłacalny w trzech sytuacjach. Po pierwsze jeśli roczny dochód brutto przekracza 85 528 złotych. Dalej, jeśli przychód nie jest rozliczane z małżonkiem lub wychowywanym w pojedynkę dzieckiem oraz w momencie nie używania ulg na dzieci i internet.

Wady i zalety podatku liniowego

Oczywiście podatek liniowy jak wszystkie obowiązkowe świadczenia pieniężne ma swoje wady i zalety. Pozytywem jest łatwość jego wyliczenia. Kwoty wolne od podatków i skala podatkowa nie mają tu znaczenia. Poza tym nie ryzykuje, że będzie musiał zapłacić większy podatek. Wśród negatywów natomiast można wymienić brak skorzystania z ulg na dzieci i internet. Wyjątkiem jest odliczenie składek zdrowotnych, już opłaconych.

Z podatku liniowego 19% nie może skorzystać każdy przedsiębiorca. Podstawową kwestią w tej sprawie jest świadczenie usług względem poprzedniego pracodawcy. Jest to zabronione w szczególności gdy ich wykonywanie polega na dokładnie tym samym co dotychczas robiło się podczas pracy na etacie. Jednakże przepis ten obowiązuje w jednym i tym samym roku podatkowym. Ponadto prowadzona działalność gospodarcza nie może mieć charakteru rolniczego.

Dobra wiadomość dotyczy 1%, który można przekazać dowolnej organizacji na rzecz pożytku publicznego. Nawet jeśli przedsiębiorcy rozliczają się wykorzystując podatek liniowy, wciąż bowiem mogą skorzystać z przekazywania 1%.