Loading...
Zdrowie/Uroda

Piec do sauny firmy Harvia – który wybrać? Porada Eksperta

Piec do sauny firmy Harvia - który wybrać? Porada Eksperta

Sauna i wszystkie zabiegi termiczne nią związane są bezwzględnie polecane przez większość lekarzy. Regularne korzystanie z sauny jest wskazywane jako świetna prewencja przed wieloma schorzeniami, a w wielu krajach jest standardowym zaleceniem, które można usłyszeć od lekarzy.

Zabiegi cieplne w saunie świetnie sprawdzą się, w takich sytuacjach jak:

  • prewencja chorób układu krążenia,
  • wzmocnienie układu immunologicznego,
  • zwiększenie odporności na zmienną pogodę,
  • detoksykacja organizmu,
  • przyspieszenie metabolizmu

Walory sauny nie podlegają wątpliwości. W krajach skandynawskich użytkowanie sauny domowej stało się standardem i czymś całkowicie normalnym. W Polsce moda na to dopiero nastaje, ale zatacza coraz szersze kręgi.

Jak wybrać piec do sauny?

Większości ludzi wydaje się, że zbudowanie własnej sauny jest problematyczne i nieopłacalne. Jest to jednak nieprawda, gdyż budowa sauny jest relatywnie prosta. Jej newralgicznym elementem jest piec do sauny, który powinien być odpowiednio dobrany. Wybierając go, należy kierować się kilkoma aspektami. Na rynku można kupić tradycyjne piece opalane drewnem, które nadal są użytkowane w prywatnych saunach. Jest to rozwiązanie bardzo ciekawe, jednak nieco problematyczne, gdyż taki piec trzeba podłączyć do przewodu kominowego. Znacząco utrudnia to prace związane z przygotowaniem pomieszczenia na saunę, a także z codziennym użytkowaniem sauny.

Piece elektryczne do sauny – optymalne rozwiązanie

Najwygodniejsze są piece elektryczne, które wyparły piece opalane drewnem przede wszystkim przez prostotę użytkowania i uniwersalność. Taki piec nie potrzebuje komina, a to sprawia, że można go zamontować niemal wszędzie. Wystarczy odpowiednio zaadaptować pomieszczenie, które można wydzielić w istniejącym budynku lub zbudować, jako budynek wolnostojący na ten cel. Samo sterowanie takim piecem odbywa się jedynie za pomocą sterownika, a więc odchodzi problem konieczności palenia w piecu.

Rodzaje pieców elektrycznych do sauny

Poza faktem, że nie trzeba palić w piecu, a jego włączenie jest bardzo łatwe, stosunkowo szybko nagrzewa on pomieszczenie. Na rynku dostępne są dwa rodzaje pieców. Pierwsze z nich to tradycyjne piece z grzałką, która ogrzewa położone na nich kamienie. Tradycyjnie kamienie polewa się wodą, co zwiększa wilgotność powietrza. Drugim typem są nowoczesne modele pieców, które poza grzałką wyposażone są w dodatkowe generatory pary, które szybciej i płynniej zwiększają wilgotność powietrza, co jest korzystniejsze dla użytkowników. Ciekawym dodatkiem w nowoczesnych piecach są pojemniki na ekstrakty ziołowe, które często są integralną częścią sesji w saunie.

Niezależnie na jaki piec się zdecydujesz warto wybierać piece elektryczne renomowanych marek jak Harvia, Narvi, Tylo czy Helo. Ofertę takich pieców możesz znaleźć na stronie Saunahome – piece Harvia.