Loading...
Biznes

Oferty pracy w Niemczech w porównaniu z ofertami pracy w Bydgoszczy

Oferty pracy w Niemczech w porównaniu z ofertami pracy w Bydgoszczy

Nie trzeba być osobą wybitnie genialną, po to by stwierdzić, że oferty pracy w Niemczech są tymi bardziej atrakcyjnymi od tych powiązanych z Bydgoszczą. Mowa tu o tym, że w Bydgoszczy płaci się w złotówkach, a w Niemczech lub w Holandii w Euro. Dlatego też jeśli chodzi o tę jedną konkretną profesję i ten sam wymiar pracy jeśli chodzi o godziny, to Niemcy wypadają lepiej.

Mowa tu o tym, że w Bydgoszczy niektórzy dochodzą do miejsca pracy w kilka minut, a w Niemczech trzeba wynajmować stancję, która swoje kosztuje. Dodatkowym kosztem są rzecz jasna te związane z żywnością i z dojazdami ze stancji do fabryki, w której jest się zatrudnionym. Opodatkowanie pracy to także problem, bo w Niemczech jest inne niż w Polsce, a do tego wszystkiego dochodzą także koszty związane bezpośrednio z chorowaniem na typowe choroby sezonowe. Dojazdy do kraju rodzinnego także swoje kosztują i trwają blisko dzień w jedną ze stron, czyli trzeba brać wiele aspektów pod uwagę.

Czasy związane z pandemią

Obecnie mamy pandemię, czyli czasy w których to walczy się z wirusem blokując po części gospodarkę, a konkretniej branże takie jak gastronomiczna, kosmetyczna i ta związana z transportem osób. Przedsiębiorcy działający w tych branżach zaczęli mieć spore problemy związane ze spłacaniem kredytów i innych należności, ale pojawiły się też inne utrudnienia. Osoby jadące na kontrakt z Bydgoszczy do Niemiec musiały sobie najpierw wykonać test na koronawirusa, a potem jechać do miejsca pracy przez cały dzień w maseczce i na dokładkę za bilet w jedną stronę zapłacić dwa razy więcej. Istotne utrudnienia tkwiły też i w tym, że zarobki w Niemczech znacząco spadły. Minusy wiele znaczą, ale i ofert pracy w Bydgoszczy nie pozostało zbyt wiele. Ograniczenia gospodarcze powiązane z pandemią niestety dotknęły całą Europę i to bez wyjątku. Nic nie wskazuje na to, by sytuacja miała się szybko poprawić.

Podwyżki zapowiadane na styczeń

Niebawem nadejdą podwyżki zapowiadane na styczeń roku 2022, a one rzecz jasna są związane z ceną energii elektrycznej i gazu. Będą one dotyczyć całej Europy i dlatego wzrosną koszty prowadzenia biznesu. Co równie istotne mieszkania w Niemczech także staną się opcją droższą. Na dokładkę zarobki netto znacząco zmaleją, a w tym tkwi także ten bardzo ważny minus całej sytuacji. Może i niektórym osobom prywatnym w mieszkaniach będzie nieco lżej, ale firmom niestety koszty wzrosną i to zwłaszcza w miesiącach zimowych, takich jak styczeń.