Loading...
Szkolenia

Od pracy sezonowej do biegłości językowej

Od pracy sezonowej do biegłości językowej

Niezależnie do naszych planów język niemiecki zwiększa możliwości w każdym obszarze życia.

Często mówiąc o nauce języka niemieckiego czy efektywnym kursie niemieckiego myślimy o opanowaniu minimum “słówek” i gramatyki. Tyle wydaje się potrzebne do poradzenia sobie w prostych praca sezonowych w gospodarstwach rolnych albo pomocniczych zajęciach np. na placu budowy czy w magazynie zakładu produkcyjnego.

Takie proste i łatwo dostępne zajęcia mają sporo korzyści – dość wysoka jak na polskie (ale już nie niemieckie) warunki “godzinówka”, często intensywny kontakt z przyrodą (choć nie każdego fascynuje obcowanie z polem jarzyn przez 8 godzin dziennie). Można też poznać wielu nowych ludzi o ile będą mieli czas i siłę z nami porozmawiać. I o ile będziemy się w stanie swobodnie porozumiewać.

Nauka w Lidlu

Można się uśmiechnąć na myśl o takowym rozwoju osobistym “na saksach”, jednak doskonalenie się w języki niemieckim pomaga nam nawet w najprostszych sprawach. Już na początku kształcenia się, po pewnej porcji podstawowych lekcji, będziemy lepiej wykonywać swoje obowiązki. Często są to sprawy prozaiczne – zrozumienie rozkładu jazdy, ogłoszenia w prasie, wywieszonego w miejscu pracy komunikatu czy instrukcji.

Wyruszając na zakupy do niemieckiego czy szwajcarskiego sklepu (tu pomocne są nasze ciężko zarobione wśród natury euro z “godzinówek”) wiemy, co jest napisane pod atrakcyjnymi zdjęciami towarów. Stopniowo wzbogacamy nasze słownictwo, zwiększając tym samym efektywność naszej dostępnej gdziekolwiek aktualnie jesteśmy nauki niemieckiego online. Tworzy się “sprzężenie zwrotne” napędzające wzrost naszej kompetencji językowej z dnia na dzień.

Bogactwo doświadczeń

Bardzo przydaje się w codziennym życiu dwujęzyczność – możemy pomóc polskim czy np. ukraińskim znajomym z pracy, doradzić, przetłumaczyć co trzeba. Zyskujemy też u pracodawców jako osoba kompetentna, pilna i staranna. Budujemy swój obraz osoby inteligentnej, której zależy na tym by nie być jedynie “Gastarbeiterem” który przyjechał zarobić na meble i pralkę. Stale, nawet mimowolnie i nieświadomie pracujemy nad sobą kierując się wiedzą z kursów niemieckiego i utrwalając w codziennych sytuacjach poznane zwroty, słownictwo i konstrukcje.

Gdy wracamy do Polski korzyści wracają z nami. Znajomość języka niemieckiego zwiększa wartość naszego CV na polskim rynku pracy. Pamiętajmy że  według danych Głównego Urzędu Statystycznego eksport polskich przedsiębiorstw do Niemiec w roku 2018 wzrósł o 9,6 % rok do roku i opiewał na sumę 62,2 miliarda euro. Wartość eksportu polskich firm do Austrii wynosiła 18, 5 miliarda Euro. Zatem  pole do podnoszenia swoich zarobków i prowadzenia interesów z krajami języka niemieckiego jest szerokie. Tym bardziej zachęcające jest to, że np. Austria zajmuje bardzo wysokie lokaty w światowych rankingach wolności gospodarczej, łatwości prowadzenia interesów czy innowacyjności. Nauka niemieckiego opłaca się zatem każdemu.

Artykuł opracowany przez podstawyniemieckiego