Loading...
Zdrowie/Uroda

Nattokinaza – jak działa na organizm? Dlaczego może pomóc w profilaktyce chorób krążenia?

Nattokinaza – jak działa na organizm? Dlaczego może pomóc w profilaktyce chorób krążenia?

Nattokinaza jest najbardziej aktywnym składnikiem nasion soi poddanych fermentacji. Działanie tego enzymu obserwuje się wśród mieszkańców Dalekiego Wschodu, którzy spożywają go w tradycyjnej japońskiej żywności od wieków. Obiektem badań naukowców stał się w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Dziś możemy korzystać z dobrodziejstwa nattokinazy w formie suplementu.

Jak działa na organizm?

Nattokinaza to enzym, który ma bardzo szerokie spektrum działania. Zapobiega miażdżycy poprzez przeciwdziałanie powstawaniu blaszek miażdżycowych. Obniża też stężenie trójglicerydów i lipidów. Poprawia poziom „dobrego cholesterolu”. Szczególnie ważny jest wpływ nattokinazy na powstawanie zakrzepów. Przeciwzakrzepowe działanie tego enzymu może uchronić nas przed niedrożnością naczyń krwionośnych. Działa on też podobnie do inhibitorów ACE, co zapewnia ochronę przed nadciśnieniem.

Nattokinaza a profilaktyka chorób układu krążenia i wielu innych schorzeń

Działanie przeciwzakrzepowe, przeciwmiażdżycowe i przeciwnadciśnieniowe nattokinazy wspomaga ochronę układu krążenia człowieka przed chorobami. Zapobiega zawałom serca i udarom. Jednak nie są to jedyne korzyści z suplementacji tego enzymu. Wykazuje on również działanie ochronne na komórki układu nerwowego. Trwają badania nad wpływem nattokinazy na poprawę stanu chorych na Alzheimera. U takich osób obserwuje się złogi włókien amyloidowych. Naukowcy podejrzewają, że enzym ten może je rozbijać.

Nattokinaza a inne preparaty przeciwzakrzepowe

Enzym nattokinazy w wielu badań wykazuje przewagę nad innymi preparatami ze względu na wysoki stopień bezpieczeństwa stosowania. Wywołuje on niewielkie efekty uboczne lub jest ich w ogóle pozbawiony. Stosowane konwencjonalnie leczenie proteazami przeciwzakrzepowymi często powoduje powikłania takie jak krwawienia, gorączka, a także reakcje uczuleniowe. Nattokinaza jest podawana doustnie i nie wymaga iniekcji, a jej działanie rozbijające skrzepy często jest 4-krotnie wyższe.

Nattokinaza jest suplementem działającym wspomagająco w leczeniu chorób układu krążenia, ale też wykazuje szerokie działanie profilaktyczne. Może uchronić przed udarem, miażdżycą, zawałem i chorobą niedokrwienną serca. Być może w przyszłości będzie bardziej doceniona i stosowana na szeroką skalę w prewencji chorób cywilizacyjnych. Jednak z jej dobroczynnego wpływu organizm możemy korzystać już teraz. Nattokinaza praktycznie nie wykazuje skutków ubocznych. Po podaniu doustnym jest stabilna, a jej działanie długo utrzymuje się w organizmie człowieka.