Loading...
Księgowość

Kredyt dla pracujących za granicą – poradnik

Kredyt dla pracujących za granicą – poradnik

Osoby, zatrudnione na podstawie zagranicznych umów lub kontraktów mogą doświadczyć trudności, w sytuacji gdy będą chciały zaciągnąć pożyczkę w jednym z polskich banków. Warunki kredytowania dla osób, ubiegających się o pożyczki bankowe, najczęściej zakładają posiadanie stałego źródła dochodu, które przynosi regularny dochód w złotówkach, na polski rachunek bankowy. Klienci powinni przedstawić również dokument tożsamości, który potwierdza stałe zamieszkanie na terytorium Polski. Czy oznacza to, że jeśli znajdujesz się wśród około dwóch milionów Polaków, którzy pracują za granicą, nie masz szans na uzyskanie kredytu w polskim oddziale banku i w polskiej walucie? Na kredyt w banku szanse nie są wysokie, jednak przy uwzględnieniu pewnych możliwości, nie są zerowe. Znacznie łatwiej będzie uzyskać pożyczkę pozabankową.

Kredyt dla pracujących za granicą – jak uzyskać pożyczkę w banku?

Najprostszym sposobem na pozytywną decyzję kredytową w banku jest ubieganie się o kredyt wspólnie z małżonkiem, który pracuje na terenie Polski oraz osiąga dochody w złotówkach. Jeżeli jednak chcesz otrzymać kredyt na podstawie umowy zagranicznej, mimo zatrudnienia poza Polską, musisz posiadać:

  • polski adres zameldowania,
  • aktywny, polski numer telefonu,
  • rachunek bankowy w polskim oddziale,
  • potwierdzenie uzyskiwania regularnych dochodów z tłumaczeniem na język polski,
  • potwierdzenie zatrudnienia u jednego pracodawcy od co najmniej sześciu miesięcy,
  • wyciągi bankowe z wpływami z co najmniej ostatnich trzech miesięcy,
  • zaświadczenie o osiąganiu dochodów

Bank polski najczęściej udziela kredytów w walucie, w której osiągane są dochody, nie wszystkie instytucje bankowe przewidują możliwość wdrożenia procedury dla osób z zagranicznymi dochodami. Twoja sytuacja finansowa będzie sprawdzona w zagranicznych odpowiednikach BIK: niemieckim Schufa, angielskim Equifax lub włoskim CRIF.

Pożyczka w instytucji pozabankowej dla osób, osiągających zagraniczne dochody

Instytucje pozabankowe są bardziej otwarte na potrzeby Polaków, pracujących za granicą. Dzięki ofertom pożyczek pozabankowych, Polacy, osiągający dochód w obcej walucie, mogą skorzystać z kredytu w złotówkach, bez dodatkowych zabezpieczeń i poręczeń. Instytucje będą oczywiście wymagały zaświadczeń o stałych dochodach, wyciągów bankowych, dokumentów (na etapie wniosku możliwie w języku obcym, po akceptacji przetłumaczonych przez tłumacza przysięgłego) jednak procedura nie ogranicza dostępu do oferty osobom, które posiadają chwilówkę w danej firmie. Pożyczki pozabankowe, choć wyżej oprocentowane, to gwarancja mniej skomplikowanych formalności oraz dostosowania do potrzeb klienta.