Loading...
Księga przychodów i rozchodów

Komu mogę zlecić prowadzenie KPiR?

Księgi KPiR

KPiR to nic innego jak podatkowa księga przychodów i rozchodów. Jest to urządzenie księgowe, które służy do bieżącej ewidencji wszelkich operacji gospodarczej w dość uproszczonej formie. W księdze przychodów oraz rozchodów znajduje się ścisła i dokładna rejestracja przychodów ze sprzedaży (pochodzących z obrotu i utargu), a także spis zakupionych towarów czy materiałów oraz firmowych wydatków.

Kto musi prowadzić księgi przychodów i rozchodów?

W Polsce nie każdy przedsiębiorca musi prowadzić KPiR – zwolnieni z tego obowiązków są między innymi firmy, które wybrały jako formę rozliczenia z podatków formy zryczałtowane czy osoby obligatoryjnie zmuszone do prowadzenia ksiąg rachunków, ze względu na osiągane dochody, a także inny osoby, które zostały zwolnione z potrzeby prowadzenia księgi przychodów i rozchodów swojej firmy po złożeniu odpowiedniego wniosku.

Wszyscy inni przedsiębiorcy powinni prowadzić KPiR w sposób zgodny z obowiązującymi wytycznymi. Wpisów w księdze nie trzeba rejestrować samodzielnie – prowadzenie takiej ewidencji można zlecić biurowi rachunkowemu, które jest upoważnione do prowadzenia ksiąg przychodów i rozchodów. Wszelką działalność w obrębie prowadzenia księgi przychodów oraz rozchodów może prowadzić wiele osób – między innymi mogą to być zarówno przedsiębiorcy, jak również osoby fizyczne będące przedsiębiorcami. Wyznacznikiem możliwości skorzystania z ich usług na zasadach zgodnych z obowiązującym prawem jest to, żeby byli oni uprawnieni do wykonywania działań z zakresu usług prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Komu zlecić prowadzenie KPiR?

Wybierając osobę do prowadzenia ewidencji przychodów i rozchodów warto wybrać rzetelną i profesjonalną osobę – warto dowiedzieć się czy osoby posiadają odpowiednie uprawnienia w tym zakresie (na przykład osoba jest licencjonowanym księgowym bądź doradcą podatkowym). Pozwoli to mieć gwarancję, ze księga prowadzona jest w sposób dokładny oraz szczegółowy, co pomoże uniknąć wszelkich nieprzyjemności związanych z popełnieniem ewentualnych błędów w rozliczeniach bądź związanych z zatrudnieniem osoby, która nie jest uprawnionym specjalistą.

 
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *