Loading...
Budownictwo

Kilka wskazówek jak dbać o trawnik i żywopłot

Kilka wskazówek jak dbać o trawnik i żywopłot

Piękny ogród to również zadbany żywopłot i przystrzyżony trawnik. Oczywiście zawsze trawa u sąsiada będzie bardziej zielona. Co zrobić, by sąsiad podziwiał nasz ogród? Należy dbać o to, co powinno go zdobić.

Jak dbać o żywopłot?

Musimy pamiętać, że aby żywopłot był silny i bujny, nie możemy zaniedbać regularnego strzyżenia. Zaczynamy robić to już od samego nasadzenia. Jeśli nasz żywopłot jest z gatunku liściastych, pierwszy raz przycinamy go na przełomie czerwca i lipca. Pędy powinniśmy wtedy skrócić o połowę. Żywopłoty nie zrzucające liści wystarczy przyciąć latem o około 10 centymetrów. Odradza się cięcie starszych gałęzi. Kiedy już doczekamy, że nasz żywopłot osiąga wysokość jaką chcemy, zaczynamy przycinać go raz w miesiącu. Pozbywamy się wtedy wszystkiego, co wyrasta poza oczekiwaną linię wysokości. Żywopłot formujemy tak, aby był szerszy u podstawy i nieco węższy u szczytu. Robimy tak po to, aby światło mogło wszędzie dotrzeć. Jeśli tak się nie stanie, roślina w zaciemnionych miejscach przerzedzi się. Warto regularnie nawozić nasz żywopłot. Świetnie sprawdza się do tego celu kompost. Rozkładamy go wczesną wiosną wokół roślin. Koniecznie pamiętajmy o regularnym podlewaniu naszego żywego płotu. Jest to szczególnie ważne w pierwszych latach po jego wsadzeniu.

Jak dbać o trawnik?

Jeśli chcemy mieć przed domem trawnik wyglądem przypominający zielony dywan, koniecznie musimy odpowiednio o niego dbać kosząc, podlewając i nawożąc go regularnie. Murawa nie powinna być sucha. Jeśli ją przesuszymy, szybko zżółknie. Najlepiej trawnik podlewać wczesnym rankiem. Ziemia nie jest wtedy jeszcze nagrzana, co sprawi że woda nie wyparuje tak szybko z gleby. Nie przesadzajmy jednak z wilgocią. Na ziemi może pojawić się wtedy mech, który utrudnia roślinom zdrowy rozwój. Trawę najlepiej skracać zanim ta zdąży podwoić swoją długość. Nowy trawnik pierwszy raz kosimy dopiero, gdy osiągnie około 10 cm. Skracamy ją wtedy do około 6 cm. Przy następnym koszeniu możemy już skrócić ją na taką wysokość, jaka nam będzie potrzebna do właściwego użytkowania. Nie zapominajmy o nawożeniu trawnika. Najlepiej kupić preparaty dedykowane do nawożenia murawy. Na opakowaniu powinniśmy znaleźć szczegółowe instrukcje dotyczące częstotliwości nawożenia. Zapytajmy w pobliskim sklepie o preparaty wolno działające. Stosujemy je tylko raz – na początku sezonu.