Loading...
Zdrowie/Uroda

Kawa rozpuszczalna – czy wiesz co pijesz?

Kawa rozpuszczalna - czy wiesz co pijesz?

Kawa to dla wielu osób trunek, bez którego nie wyobrażają sobie dnia. Ogromną popularnością od wielu lat cieszy się kawa rozpuszczalna. Jest ona chętnie wybierana przez konsumentów ze względu na łatwość i szybkość przygotowania. W przeciwieństwie do kawy ziarnistej lub mielonej nie wymaga ona użycia specjalnych naczyń i urządzeń, takich jak ekspres czy kawiarka. Wystarczy wsypać ją do ulubionego kubka lub filiżanki, zalać gorącą wodą, aby móc cieszyć się ulubionym napojem.

Jak powstaje kawa rozpuszczalna?

Kawa rozpuszczalna przygotowywana jest w 100% z ziaren. W pierwszej kolejności są one suszone i opalane w temperaturze wynoszącej 200-240 stopni Celsjusza. Następnie ziarna są drobno mielone i poddawane obróbce termicznej, czyli po prostu parzone. Proces ten odbywa się w specjalnych pojemnikach, gdzie jest ona poddawana działaniu wody, której temperatura osiąga od 60 do 180 stopni Celsjusza. Mimo tak wysokiej temperatury nie dochodzi do wrzenia, dzięki czemu powstaje ekstrakt kawy o dużej zawartości wody. Ostatnim etapem jest suszenie w taki sposób, aby nie utraciła ona walorów smakowych. Najczęściej odbywa się to w oparciu o liofilizację, czyli suszenie poprzez mrożenie w temperaturze -40 stopni Celsjusza. Następnie lód usuwany jest za pomocą niskiego ciśnienia. Tak przygotowana kawa jest pakowana do szczelnych pojemników, dzięki czemu zachowuje swoje walory smakowe oraz zapachowe.

Kawa rozpuszczalna – ceny

Kawa rozpuszczalna zawiera mniejszą ilość kofeiny, niż ta w wersji parzonej. W jej składzie znajduje się spora ilość szczawianów, co może negatywnie wpływać na pracę nerek. Dostarcza do organizmu mniej cholesterolu niż kawa ziarnista i parzona. Na rynku znaleźć można bardzo wiele kaw rozpuszczalnych różnych producentów. Cena małego opakowania o pojemności 250 g zaczyna się już od 10 zł w przypadku kaw produkowanych dla znanych dyskontów i hipermarketów. Za tego rodzaju napój wytwarzany przez znanych i lubianych producentów trzeba zapłacić około 15-17 zł za 250 g. Zakup opakowania 500 g to wydatek rządu 20-25 zł. Kawę rozpuszczalną znanych producentów, których produkty cechują się wysoką jakością możesz kupić w atrakcyjnej cenie na stronie hurtowni spożywczej – www.amido.com.pl

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, która kawa jest najzdrowsza. Najważniejszą zasadą jest umiar w jej spożywaniu. Kawa rozpuszczalna nie szkodzi zdrowiu, podobnie jak naturalna, ale musi być spożywana z rozsądkiem. Warto skonsultować tę kwestię z lekarzem zwłaszcza, jeśli pojawiają się problemy z krążeniem lub ciśnieniem. Z racji tego, że zawiera mniejszą ilość kofeiny wykazuje słabsza właściwości pobudzające, dzięki czemu może być spożywana przez osoby, które niezbyt dobrze tolerują kawę naturalną.