Loading...
Budownictwo

Jakimi narzędziami posługuje się geodeta podczas wykonywania podstawowych usług geodezyjnych?

Jakimi narzędziami posługuje się geodeta podczas wykonywania podstawowych usług geodezyjnych?

Geodezja jest dziedziną, która ogólnie zajmuje się wyznaczaniem kształtów i wymiarów Ziemi. Geodezja jest nauką, która zajmuje się wieloma kwestiami. Jest to szeroka nauka. Geodeci znajdują zatrudnienie w wielu dziedzinach gospodarki.

Geodeta

Geodeta między innymi zajmuje się wyznaczaniem stanu prawnego nieruchomości. Do zadań geodety należy proces scalenia, podziału działki, wznowienia granic działki, ustalenia granic, wymiany gruntów. Geodeta sporządza również mapy do celów projektowych. Aktualnie powstaje bardzo dużo inwestycji, pod które projektant potrzebuje mapę. Właśnie dlatego geodeci są proszeni przez projektanta o sporządzenie mapy terenu, na którym ma powstać dana inwestycja. Geodeci znajdują również zatrudnienie na wielu budowach. Każdy budynek powinien być usytuowany w odpowiednim miejscu, w odpowiedniej odległości od granic działki. Dom także musi mieć zachowane odpowiednie wymiary. W tym wszystkim pomagają geodeci. Zajmują się oni tyczeniem, inwentaryzacją, jak i całą geodezyjną obsługą inwestycji budynków.

Sprzęt geodety

Do swojej pracy geodeta potrzebuje wielu narzędzi. Podstawowym w dzisiejszych czasach jest komputer oraz odpowiednie oprogramowanie. Poza nimi ważne są instrumenty geodezyjne.

Do wykonywania pomiarów w dzisiejszych czasach geodeci najczęściej korzystają z:

  • tachimetru
  • odbiornika GPS

Tachimetr jest urządzeniem elektroniczno-optycznym. Dzisiejsze tachimetry są bardzo zaawansowane. Mają one wbudowane mnóstwo programów, dzięki którym można ich wykorzystywać do bardzo wielu prac geodezyjnych. W przypadku podstawowych usług geodezyjnych takich jak pomiar pod mapę do celów projektowych, tyczenie budynków, czy też wyznaczanie granic tachimetr wykorzystuje się do pomiaru sytuacyjno-wysokościowego lub do tyczenia.

Bardzo często w dzisiejszych czasach geodeci korzystają z odbiorników GPS. Dzięki nim można szybko określić współrzędne danego punktu na powierzchni Ziemi. Pomiar przy pomocy odbiornika GPS jest bardzo wygodny, jednak nie zawsze można go wykonać. Odbiorniki GPS często bywają kapryśne. Działają one bez problemu jedynie na otwartych przestrzeniach. W przypadku występowania w pobliżu wysokich budynków lub drzew GPSy często sprawiają problemy.

Poza wymienionymi wyżej instrumentami geodeta posługiwać się może niwelatorem. Instrument ten służy do wyznaczania różnic wysokości w terenie. Poza niwelatorem na co dzień geodeci posługują się taśmą mierniczą, która często się przydaje.

Istnieje o wiele więcej instrumentów geodezyjnych, na przykład teodolit, węgielnica i inne, jednak w dzisiejszych czasach raczej nie znajdują one zastosowania w praktyce.

Czytaj Więcej