Loading...
Księgowość

Jakie cechy charakteryzują dobrego księgowego?

ksiegowa

Wiele młodych ludzi coraz częściej zastanawia się, co chce robić w życiu. Niektórzy już w dzieciństwie wiedzą, jaki chcą wybrać zawód i dążą do tego celu przez  całe życie. Większość jednak, swój wybór zawodu dokonuje w dorosłym wieku, często na podstawie prób i błędów odnajdują swoje życiowe powołanie.

Ciekawym wyborem na rozwój kariery zawodowej, wydaje się być zawód księgowego. Jest to dość specyficzny rodzaj pracy, do którego trzeba mieć odpowiednie predyspozycje, z którymi warto się zapoznać nieco bliżej.

Jakie cechy powinien posiadać dobry księgowy?

Na początku należy zaznaczyć, że praca księgowego nie należy do najłatwiejszych – trzeba mieć odpowiednie wykształcenie, najlepiej ukończone studia wyższe z zakresu finansów i rachunkowości oraz przede wszystkim doświadczenie w branży. Jeżeli chodzi o wykształcenie, to poza specjalistyczną wiedzą z zakresu księgowości, należy również umieć język obcy, najlepiej angielski na bardzo zaawansowanym poziomie.

W pracy księgowego jest kilka bardzo istotnych cech osobowości, które należy posiadać, aby być dobrym księgowym. Po pierwsze, osoba taka musi być odpowiedzialna oraz samodzielna. Bez skrupulatności w wykonywaniu działań czy wszelkich obliczeń, bardzo ciężko jest zachować ład i porządek w pracy. W parze z odpowiedzialnością idzie również dobra organizacja pracy.  Pracodawcy cenią sobie oczywiście ludzi sumiennych oraz uczciwych. Ważne jest, aby księgowy wykazywał się takimi cechami, ponieważ takiej osobie można bez problemów powierzyć różne ważne zadania. Ambicja jest również ważną cechą, dla przyszłego księgowego. Osoba, która pragnie osiągnąć sukces w księgowości, powinna wykazywać chęci ciągłego rozwoju i pracy nad własną osobą. Osoba taka nie zadowoli się wiedzą, która zostaje przedstawiana na przykład na studiach, ponieważ będzie ona chciała posiadać jeszcze dodatkową wiedzę, szukać jej na własną rękę. Dobry księgowy powinien być również odporny na stres, ponieważ w tej pracy czasami występują sytuacje kryzysowe. Ponadto księgowy powinien posiadać wysoką kulturę osobistą i godnie reprezentować firmę, również poza nią.