Loading...
Budownictwo

Jaki komin wybrać do kotła na paliwa stałe?

Jaki komin wybrać do kotła na paliwa stałe?

Podejmując decyzję na temat tego, jaki system ogrzewania stajemy przed dość trudnym wyborem. Jednak podjęcie decyzji, co do rodzaju ogrzewania nie rozwiązuje wszystkich problemów – gdy wybierzemy konkretny model ogrzewania, musimy zdecydować się, jaki rodzaj komina do niego dobierzemy. Jest to zadanie o tyle trudne, że wciąż rozwijający się rynek oferuje ogrom różnego rodzaju rozwiązań, natomiast wbrew wielu zapewnieniom producentów, nie każdy będzie się odpowiednio sprawował przy kotle na paliwo stałe.

Jaki komin dobrać do naszego kotła?

Aby system grzewczy działał sprawnie i ekonomicznie konieczne jest dobranie do niego odpowiedniego komina, którego parametry i właściwości będą wspomagały pracę całego, złożonego systemu. Należy zwrócić uwagę na to, jaką mocą dysponuje nasz kocioł i jaka jest jego konstrukcja – to od tych parametrów zależy to, jakie ciśnienie kominowe powinno zostać wytworzone w naszym sprzęcie. Jeśli podejmiemy decyzję, nie zważając na ten aspekt, praca kotła może być niewydajna i powodować więcej pracy, na przykład przy czyszczeniu komina z sadzy. Posiadając informacje, dotyczące tego, jakie musimy uwzględni parametry możemy przejść już bezpośrednio do zakupu – większość producentów zapewnia klientom łatwy i czytelny dostęp do informacji, dotyczących parametrów, oferowanych urządzeń.

Należy pamiętać, że gotowy wkład kominowy możemy również zastąpić własnoręcznie zbudowanym kominem, z cegły palonej, której klasa będzie wynosiła minimum 10. Obecnie natomiast coraz częściej klienci decydują się na zakup gotowego wkładu, ponieważ jest to opcja stosunkowo wygodniejsza, a producenci bardzo często oferują różnego rodzaju gwarancje, dzięki czemu nie musimy się obawiać, że zainwestowane pieniądze ulotnią się wraz z kolejnymi oparami dymu. Każdy oferent tego rodzaju produktów dba także o to, aby spełniały one wymogi prawne, dotyczące jakości swoich wytworów, które są dość wysokie, ze względu na to, jak ważną konstrukcją jest komin i na jak bardzo negatywne skutki może narazić mieszkańców danej posiadłości, jeśli będzie urządzeniem awaryjnym.

Systemy kominowe

Obecnie dużą popularnością cieszą się kominy ceramiczne oraz te wykonane ze stali kwasoodpornej – w wypadku kominów do kotłów na paliwo stałe klienci częściej decydują się na kominy systemowe, ponieważ są one stosunkowo łatwe w montażu. Cały system składa się z kilku elementów, takich jak rury ceramiczne, obejmy i obręcze odległościowe. Po zamontowaniu tych części standardowo łączy się je z kitem kwasoodpornym, zapewniający tym samym żywotność naszej instalacji. Dodatkowym atutem tego rodzaju systemu jest możliwość zaaranżowania go w dowolny dla nas sposób na wysokości, wychodzącej ponad dach, co stanowi niewątpliwy atut wizualny.