Loading...
Księgowość

Jak zostać księgowym?

Jak zostac ksiegowym?

Księgowy jest osobą odpowiedzialną głównie za prowadzenie ksiąg rachunkowych wszelkich podmiotów gospodarczych. Aby zostać dobrym księgowym, należy przebyć długą ścieżkę edukacji, jednak wysiłek się opłaca. Mimo, iż droga do bycia księgowym jest trudna, to mimo wszystko nieco łatwiejsza niż kiedyś. Jeszcze kilka lat temu, aby zostać wykwalifikowanym księgowym, należało posiadać odpowiedni certyfikat, który w pewnym sensie był przepustką do zawodu księgowego.

Czym dokładnie zajmuje się księgowy?

Księgowy, jak już wcześniej wspomniano, prowadzi księgi rachunkowe. Ponadto księgowy jest osobą odpowiedzialną za składanie deklaracji oraz zeznań podatkowych oraz osoba ta powinna być w stanie udzielić stosownych porad, z zakresu finansów czy szeroko pojętej rachunkowości.

Kto może zostać księgowym?

Księgowym może zostać każda osoba, która posiada pełną zdolność do korzystania z czynności prawnych. Ponadto osoba nie może być wcześniej karana za popełnienie przestępstwa. Najlepszą drogą na zostanie księgowym wydają się być studia. Studia na kierunku finanse i rachunkowość mogą być dobrym wyborem. Jeżeli osoba, która pragnie zostać księgowym dobrze przepracuje studia, oraz w czasie studiów będzie czynnie udzielała się zawodowo (na przykład poprzez praktyki), to ma spore szanse na odniesienie sukcesu w księgowości.

Studia jednak nie są jedyną drogą. Wiele osób decyduje się na specjalistyczne kursy, które są poświęcone księgowości. Kursy takie niestety mogą być dosyć drogie, przez co na kursy uczęszcza mniejsza liczba osób niż na studia. Oczywiście, studia i kursy można ze sobą połączyć, a nawet zaleca się. Osoba na księgowego powinna kształcić się przez całe życie, ponieważ prawo ulega zmianom, więc osoba ta musi być ciągle na bieżąco.

Ile zarabia księgowy?

Zarobki w księgowości są zdecydowanie wyższe w dużych miastach, jak Warszawa czy Kraków. Szacuje się, że asystent księgowego zarobić może ponad 3000 złotych miesięcznie, młodszy księgowy około 4000 złotych, a pensja starszych czy już samodzielnych księgowych może oscylować się w granicach 6000-7000 złotych.