Loading...
Budownictwo

Jak sprzedać dom z kredytem hipotecznym?

Jak sprzedać dom z kredytem hipotecznym?

Sprzedaż domu z kredytem hipotecznym jest co prawda nieco utrudniona, jednak nie jest to proces niemożliwy do wykonania. Do zadania trzeba podejść poważnie, tak aby osiągnąć jak najkorzystniejsze efekty działań. Przede wszystkim należy zająć się:

  • poinformowaniem nabywcy domu o obciążeniu finansowym,
  • zdobyciem zaświadczenia z banku, które będzie mówiło o tym, ile kredytu do spłacenia zostało klientowi (takie zaświadczenie musi zawierać niezbędne dane, a więc: dane kredytobiorcy, datę kiedy udzielono kredyt, wysokość zaciągniętego kredytu hipotecznego, aktualne saldo, itd.,
  • możliwością wcześniejszej spłaty zadłużenia.

Niewiele osób wie o tym, że można kredyt hipoteczny spłacić wcześniej, jednak banki pobierają za to prowizje. Dzięki temu jednak własny dom będzie można sprzedać nabywcy po dużo wyższej cenie, a więc skorzysta się na tym w zakresie finansowym. Warto takie szczegóły ustalić w banku, aby wiedzieć na czym konkretnie się stoi i jakie kroki można podjąć.

Zdobycie promesy z banku

Klient sprzedający dom z kredytem hipotecznym powinien zadbać też o zdobyciu obietnicy z banku, a więc o promesę, która potwierdzi, że po otrzymaniu przelewu bank wykreśli swój zapis z księgi wieczystej. To bardzo ważna rzecz dla każdego sprzedającego, aby nie narazić się przypadkiem w przyszłości na jakieś poważne problemy związane ze sprzedażą domu z obciążeniem finansowym. W ten sposób wszystko pod kątem prawnym zostanie załatwione jasno i całkowicie legalnie, a sprzedawca będzie mógł cieszyć się tym, że zyskał pieniądze za sprzedawany dom i nie ma już na koncie kredytu hipotecznego, który musiałby spłacać jeszcze przez kilka najbliższych lat.

Sporządzenie umowy przedwstępnej

Istotnym krokiem w celu sprzedaży domu z kredytem hipotecznym jest sporządzenie umowy przedwstępnej z nabywcą. Najlepiej zrobić to w obecności notariusza. Oczywiście można to zrobić samodzielnie, lecz nie każdy nabywca decyduje się na takie posunięcie. Każdy chce być w jakiś sposób zabezpieczony, a akt notarialny takim zabezpieczeniem dla ludzi jest. W umowie powinny być zawarte takie informacje jak:

  • dane obu stron,
  • cena nieruchomości,
  • termin zawarcia umowy,
  • wysokość ewentualnej zaliczki.

Są to bardzo ważne informacje, dlatego absolutnie o niczym nie można zapomnieć, jeśli umowa ma być wiążąca w każdym punkcie. Jak widać nie jest to trudne zadanie, potem wystarczy udać się wraz z nabywcą do notariusza, aby sporządzić umowę kupna-sprzedaży nieruchomości. Cały proces nie powinien potrwać długo, wszystko zależy od zaangażowania obu stron.

Dowiedz się Więcej