Loading...
Budownictwo

Jak działają wentylacyjne systemy kominowe?

Można zaobserwować spory przełom w budownictwie na całym świecie. Wszędzie dąży się do tego, aby wykorzystywać innowacyjne pomysły i nowoczesne technologie, w celu zwiększenia komfortu życia i bezpieczeństwa, a jednocześnie oszczędności energii i paliwa. Budynki stają się nieco bardziej przyjazne środowisku. Dotyczy to również kominów i wentylacji, które są nie tylko podstawą naszego bezpieczeństwa, ale mają również wpływ na komfort cieplny i zużycie energii. Producenci systemów kominowych wprowadzają więc swoje innowacyjne produkty, a mianowicie systemy kominowe ze zintegrowaną wentylacją. Systemy te gwarantują również doskonałą izolację termiczną i akustyczną.

Systemy kominowe ze zintegrowaną wentylacją

Tego typu produkty to nadal nowość na naszym rynku. Jako pierwsza taki system w Polsce zdecydowała się wprowadzić marka Schiele. Firma ta od lat specjalizuje się w produkcji systemów kominowych najnowszej generacji, które cechuje doskonała jakość. Tego typu system kominowy ma same zalety:

  • szybko wytwarza odpowiedni ciąg,
  • jest odporny na agresywny kondensat,
  • jest odporny na pożar sadzy,
  • przewód wentylacyjny posiada znacznie lepszą wentylację, niż w zwykłym kominie.

Zewnętrzne pustaki izolacji posiadają zwykle dwa kanały wentylacyjne. Wypełnienie z pianobetonu podnosi w znaczny sposób właściwości termoizolacyjne tego rozwiązania. Dobrym rozwiązaniem jest to, że dzięki dwóm kanałom wentylacyjnym, powietrze może być usuwane jednocześnie z dwóch różnych pomieszczeń.

Ceramiczna rura, która odprowadza gorące powietrze, jest bardzo odporna na działanie wysokich temperatur i kwasoodporna. Taka rura może być stosowana w systemach kominowych korzystających z różnego rodzaju paliw do spalania.

Kanał, w którym znajdują się rury wentylacyjne jest zazwyczaj wyposażony również w warstwę najwyższej jakości wełny mineralnej. Jej zadaniem jest oczywiście izolacja termiczna. Nowoczesne systemy kominowe producenci planują w taki sposób, aby można było stworzyć w nich znacznie więcej kanałów wentylacyjnych, jeżeli zachodzi taka potrzeba. Sprawdza się to w większych budynkach, w których znajduje się na przykład kuchnia i dwie łazienki.

Czy warto zdecydować się na system kominowy ze zintegrowaną wentylacją?

Decydując się na budowę domu, warto rozważyć taką możliwość. Nie jest to tania inwestycja, jednak większość producentów oferuje wieloletnią gwarancję na swoje produkty. Z pewnością jest to rozwiązanie bardzo funkcjonalne, które pozwala również na oszczędność energii i zwiększa komfort cieplny w domu. Producenci oferują dziś klientom wysokiej klasy prefabrykaty do montażu tego typu systemów, które można z powodzeniem dopasowywać do indywidualnych potrzeb domu. W przypadku starszych nieruchomości, które wymagają remontu lub modernizacji, należy skonsultować możliwość montażu tego typu systemu z fachowcem. Niekiedy bowiem możliwości techniczne budynku nie pozwalają na łatwe zamontowanie tak nowoczesnego systemu, ponieważ wymaga to zbyt wielu prac i zniszczeń. Wówczas nie jest to z pewnością rozwiązanie ekonomiczne.