Na rynku znajduje się szeroka oferta elektrod spawalniczych. Ich wybór powinien być ściśle uzależniony od używanego materiału.
Bez względu na to, czy ma być spawana stal czy żeliwo, łatwo można dobrać odpowiednia elektrodę. Wybór uzależniony jest także od rodzaju spoiny, jaką chce się uzyskać i warunków, w których będzie ona pracowała (np. szeroki zakres zmian temperatur, naprężenia materiału), oraz pozycji spawania. Poznaj najpopularniejsze rodzaje elektrod spawalniczych.
Elektrody rutylowe
Najczęściej używane są elektrody w otulinie rutylowej. Rutyl zawiera 95% dwutlenku tytanu. Jest to bardzo stabilne połączenie, które zapewnia doskonałą stabilność łuku. Rezultatem jest bardzo płynny stop o atrakcyjnych wizualnie rezultatach. Powłoka rutylowa jest używana głównie z tego powodu, że obudowa topi się powoli i bez problemów. Otrzymany szew jest regularny i wizualnie estetyczny. Ten typ elektrody bardzo dobrze nadaje się do zszywania, spawania spoin pachwinowych lub warstw wierzchnich. Elektrody rutylowe charakteryzują się dobrym ponownym zapłonem i łatwym usuwaniem żużla.
Średnia cena rynkowa wynosi 25,00 – 30,00zł ( średnica 2,5 mm, 2,5 kg).
Elektroda celulozowa
Elektroda celulozowa – otulina z celulozy spala się prawie bez pozostałości. Ta elektroda jest jedyną odpowiednią do spawania w pozycji spawania na plecach. Podczas spawania wytwarza się niewielka ilość żużlu. Wynika to z wysokiego stopnia zgazowania celulozy. Ze względu na specjalny skład chemiczny płaszcza, powstaje dużo wodoru. Wadą jest wygląd wzoru spawania – nie wygląda on zbyt dobrze,
Cena na rynku waha się od 30,00 do 40,00zł za 2,5 kg.
Dostępne są elektrody rutylowo-celulozowe – można nimi spawać we wszystkich pozycjach. Dlatego mają uniwersalne zastosowanie, zwłaszcza w warunkach montażu. Wzór szwu jest bardzo dobry.
Rynkowa cena – 16,00zł (0,5 kg)
Elektrody rutylowo-zasadowe – otulina rutylowa wzbogacona jest fluorytem. Celem tej kombinacji jest stworzenie elektrody o stabilnym łuku i lepszych właściwościach spawalniczych.
Elektrody zasadowe
Elektrody zasadowe – to elektrody o obniżonej zawartości wodoru. Dzięki temu spoiny nie są tak kruche i są odporniejsze na uszkodzenia. Elektrody zasadowe nadają się do spawania konstrukcji grubych i sztywnych, narażonych na duże obciążenia dynamiczne oraz statyczne.
Ich cena wynosi około 75zł (3,25 mm, 450 mm, 6 kg).
Elektrody kwaśne
Elektrody kwaśne – pozwalają na uzyskanie spoin płaskich i gładkich, jednakże ich wytrzymałość jest o wiele mniejsza od wytrzymałości uzyskanej przez spawanie elektrodą rutylową.
Cena rynkowa waha się od 65-75,00zł (6 kg).
Elektrody rutylowo-kwaśne – mały rozprysk, wysoka wtapialność w spawaniu spoin kątowych. Doskonale nadają się do usuwania błędów w odlewach żeliwnych z pozostałościami piasku, który wytapia. Powstały żużel jest łatwy do usuwania.
Cena wynosi około 70,00zł (2,5 mm, 350 mm, 4,4 kg).
Na portalu https://www.sn2world.com/pl/ znajdziesz wiele innych ciekawych artykułów. Szczególnie możemy polecić artykuł o temacie pt: haft wenecki.