Loading...
Księgowość

Dlaczego warto zlecić prowadzenie księgowości e-commerce podmiotom zewnętrznym?

Dlaczego warto zlecić prowadzenie księgowości e-commerce podmiotom zewnętrznym?

Branża e-commerce rozwija się w Polsce coraz prężniej z roku na rok. Ostatnimi czasy można nawet stwierdzić, że handel wręcz przenosi się do internetu. Stąd też zapotrzebowanie na podmioty, które świadczą usługi księgowości e-commerce. Prowadzenie ksiąg we własnym zakresie jest bardzo czasochłonne oraz trudne, natomiast w przypadku księgowości e-commerce sprawa wydaje się jeszcze poważniejsza. Dlaczego warto powierzyć księgowość e-commerce podmiotom zewnętrznym?

Potrzebna dokumentacja

Sklepy internetowe, prowadząc działalność gospodarczą, muszą wypełnić wiele obowiązków formalnych. Księgowość e-commerce bazuje bowiem nie tylko na księgowaniu operacji gospodarczych i obliczanie wysokości podatku do zapłaty, ale konieczne jest również uzupełnianie dokumentacji. Wśród potrzebnych dokumentów można wymienić między innymi dokumenty magazynowe, potwierdzenia wysyłki czy faktury VAT. Większy problem pojawia się w sytuacji, gdy mamy do czynienia ze sprzedażą wysyłkową poza granice kraju. Wtedy też zazwyczaj musimy dopełnić wielu formalności podatkowych. Dokumentacja księgowa może być generowana bezpośrednio z programu, który obsługuje sklep internetowy, jednak przy dużej ilości zamówień do realizacji często trudno samemu prowadzić jednocześnie sklep oraz księgowość.

Zaufanie do biura rachunkowego

Księgowość e-commerce można powierzyć biuru rachunkowemu, które obsługuje firmy właśnie z tej branży. Chodzi bowiem nie tylko o prowadzenie bieżących spraw księgowych, ale również podatkowych, wynikających między innymi z wysyłania towaru poza granice kraju. Przedsiębiorcy bardzo często nie zdają sobie sprawy, że nawet pojedyncza transakcja może ich zobligować do zapłaty podatku w obcym kraju bądź do dopełnienia innego rodzaju formalności. Profesjonalny księgowy poprowadzi księgowość e-commerce poprawnie, a więc bez szkody dla firmy. Co więcej, korzystając z usług profesjonalnego biura rachunkowego przedsiębiorcy mogą liczyć na porady w zakresie optymalizacji kosztów prowadzenia działalności gospodarczej czy też poszukiwania nowych źródeł finansowania. Warto jednak wybierać podmioty specjalizujące się w księgowości e-commerce, ponieważ jest to stosunkowo nowa branża, w której nie odnajdują się wszystkie osoby prowadzące księgi rachunkowe. Tymczasem od dobrego księgowego może zależeć stan finansów sklepu internetowego, a także możliwości jego rozwoju. Warto więc postawić na profesjonalistów, którzy chętnie doradzą i poprowadzą sprawy księgowe i podatkowe od początku do końca.