Loading...
Budownictwo

Czy podczas sprzedaży mieszkania warto korzystać z usług biura nieruchomości?

Czy podczas sprzedaży mieszkania warto korzystać z usług biura nieruchomości?

Sprzedaż mieszkania to bardzo czasochłonna i niekiedy trudna procedura. Z pomocą przychodzą pośrednicy nieruchomości, którzy oferują kompleksową obsługę, a także profesjonalne doradztwo. Czy warto korzystać z ich pomocy?

Od decyzji do sprzedaży

Na początku warto uświadomić sobie, jak właściwie wygląda proces sprzedaży mieszkania. Właściciel musi przede wszystkim wycenić nieruchomość, a następnie odpowiednio ją rozreklamować. Konieczne jest odpowiadanie na pytania klientów, organizowanie oględzin mieszkania czy negocjacje warunków sprzedaży. Często od momentu podjęcia decyzji od sprzedaży mieszkania do sfinalizowania transakcji mija bardzo dużo czasu, nawet i kilka lat. Przez cały ten czas właściciel mieszkania musi być do dyspozycji potencjalnych klientów, co często bywa bardzo frustrujące. Dlatego też warto pomyśleć o skorzystaniu z pomocy pośrednika nieruchomości. Pomoże on ustalić cenę mieszkania, a także wykona odpowiednie fotografie czy filmy przedstawiające nieruchomość w pełnej krasie. Dla klientów najważniejsze jest jednak, że agent nieruchomości zajmie się obsługą potencjalnych nabywców – odpowiadaniem na ich pytania, oprowadzeniem po mieszkaniu czy też pomoże załatwić niektóre formalności. Właścicielowi mieszkania pozwala to zaoszczędzić mnóstwo czasu i skupić się na swoich codziennych obowiązkach.

Gdy lokal się nie sprzedaje

Z pomocy pośrednika nieruchomości warto skorzystać nawet, jeśli pierwotnie zamierzaliśmy sprzedać mieszkanie na własną rękę, jednak cały proces stanął w miejscu. Często winowajcą jest nieodpowiednia reklama – źle zrobione zdjęcia, które nie zachęcają do obejrzenia mieszkania czy niepoprawny jego opis. Problemem mogą być również koszty utrzymania – zbyt wysoki czynsz może odstraszać potencjalnych nabywców. Tymczasem każdy agent podpowie nam, aby postarać się o jego obniżkę – można tego dokonać w sytuacji, gdy pod koniec roku otrzymujemy spore nadpłaty czynszu. Nie jest też tajemnicą, że obsługa potencjalnych klientów wymaga cierpliwości, którą nie każdy z nas posiada. Pamiętajmy, że nigdy nie jest za późno na pomoc profesjonalisty. Oczywistym powodem, dla którego nie kontaktujemy się z nim od razu, są koszty. Agenci za swoją pracę pobierają prowizję, co może nieco odstraszać właścicieli. Warto jednak mieć świadomość, że spora część wynagrodzenia może zostać uregulowana dopiero po sprzedaży mieszkania, co jest bardzo korzystne dla jego właściciela. Co więcej, mieszkania zwykle sprzedają się szybciej, gdy w transakcji pośredniczy specjalista.