Loading...
Zdrowie/Uroda

Częste objawy astygmatyzmu

Częste objawy astygmatyzmu

Astygmatyzm stanowi jedną z najczęściej występujących w populacji wad wzroku. Dane statystyczne wskazują, że cierpi na nią bliska 30 proc. społeczeństwa. Jest przyczyną zaburzonego obrazu widzenia. Pacjenci obserwują u siebie pogorszoną ostrość zarówno przedmiotów znajdujących się blisko, jak i daleko. Osoby ze zdiagnozowanym astygmatyzmem mają również zaburzoną ostrość linii poziomych oraz pionowych. Specyficznych objawów jest więcej, dlatego zaobserwowanie u siebie któregokolwiek z nich, powinno kierować nasze kroki do okulisty. W gabinecie lekarskich, a następnie optometrycznym można dopasować odpowiednie leczenie i wprowadzić najwygodniejszą opcję korekcji wzroku: okulary lub soczewki. Astygmatyzm można korygować dzięki soczewkom kontaktowym torycznym Acuvue albo okularom ze szkłami cylindrycznymi.

Jak najczęściej objawia się astygmatyzm?

Na podstawie tysięcy diagnoz i badań pacjentów cierpiących na astygmatyzm (https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/astygmatyzm), lekarze opracowali charakterystyczne symptomy, które występują u osób z tą wadą wzroku. Ich natężenie oraz występowanie uzależnione jest od zaawansowania astygmatyzmu. Po pierwsze pacjenci podkreślają nieostre widzenie, które określają sformułowaniem za mgłą. Dotyczy to zarówno obiektów obserwowanych z bliska, jak i daleka. Można to zauważyć podczas jazdy samochodem, kiedy znajdujące się w pewnej odległości znaki drogowe są rozmazane, a także w czasie czytania książek lub gazet. Po drugie linie proste wydają się krzywe, a ich ostrość w płaszczyźnie pionowej, jak i poziomej nie jest prawidłowa. Zwykle stają się rozmyte i tracą rzeczywistą grubość. Na bazie tego symptomu opracowano zresztą bardzo prosty, domowy test sprawdzający występowanie astygmatyzmu.

Wracając jednak do objawów tej wady, warto wspomnieć o zniekształceniu obrazu gwiazdek, które u osób z astygmatyzmem przybierają postać plamek, ponieważ zaburzeniu ulega rozpoznawanie konturów, co przekłada się na problemy z poczuciem przestrzeni. Pierwotne objawy mają również wpływ na współwystępujące z nimi symptomy. Podstawowym są oczywiście powracające bóle głowy skoncentrowane w okolicy czoła. Ponadto nawykowe tarcie oczu, jak i mrużenie ich, by poprawić ostrość widzenia. W tym samym celu pacjenci zmieniają również ułożenie głowy. Przechylając się, próbują zwiększyć zakres wzroku. Osobom z astygmatyzmem towarzyszy również nadmierne mruganie oraz szybsza utrata koncentracji na skutek nadmiernego jej wzmożenia w sytuacjach wymagających skupienia zmysłu wzroku (np. podczas jazdy samochodem).