Loading...
Budownictwo

Akcesoria kominowe – rodzaje i zastosowanie

Akcesoria kominowe - rodzaje i zastosowanie

Obecnie na rynku znajduje się cała gama akcesoriów kominowych, które mają za zadanie zwiększyć efektywność zastosowanego sposobu ogrzewania, a tym samym wpłynąć na termikę ogrzewanego obiektu. Nie bez znaczenia przy wyborze akcesoriów kominowych wydają się również względy estetyczne. Jednak przede wszystkim należy pamiętać, aby akcesoria kominowe dobierać do rodzaju systemu grzewczego w takim sposób, aby mogły one prawidłowo spełniać swoją funkcję techniczną.

Daszek z opaską

Jednym z rodzajów zwieńczenia systemu kominowego jest daszek z opaską. Jest to odmiana nasady kominowej służącej do ochrony przewodu kominowego przed warunkami atmosferycznymi, tj. wiatrem i opadami. Daszek z opaską pełni również funkcję regulowania ciągu, zwiększając równocześnie estetykę wykończenia przewodu kominowego. Daszki kominowe występują w wielu kształtach i wielkościach.

Przejście dachowe kątowe

Przejście dachowe kątowe to rodzaj akcesorium, które służy do zwieńczenia przewodu kominowego wychodzącego w miejscu, gdzie dach znajduje się pod spadkiem. Wówczas przy realizacji zamówienia przejścia dachowego kątowego należy określić dokładny kąt nachylenia, aby blacha okalająca przedłużenie przewodu kominowego ściśle przylegała do pokrycia dachowego.

Obejmy centrujące

Do często polecanych akcesoriów kominowych zalicza się również obejmy centrujące, zwane również obejmami stabilizującymi. Służą one do ustawienia metalowego przewodu kominowego w taki sposób, aby nie przylegał on do otaczającego go środowiska cementowo-wapiennego. Dzięki obejmie przewód kominowy znajduje się w centrum, nie przylegając do ścian, które wpływałyby szkodliwie na materiał, z którego wykonany jest przewód.

Drzwiczki wyczystki

Każdy przewód kominowy powinien być wyposażony w wyczystkę, czyli miejsce gdzie gromadzi się sadza. Aby móc dokonać rewizji, jak również usunąć zalegające osady miejsce to powinno być wyposażone w drzwiczki wyczystki. Lokalizuje się je zazwyczaj w miejscach łatwodostępnych. Drzwiczki wyczystki wykonuje się z  materiałów niepalnych – najczęściej metalu, ze względu na wysokie temperatury panujące w całym przewodzie kominowym. Przy wyborze tego elementu należy zwrócić szczególną uwagę na rozmiar otworu wyczystki. Producenci najczęściej są gotowi dopasować rozmiar do naszych potrzeb, ale można również skorzystać z gotowych rozwiązań. Istotnym kryterium jest również to, w jakim pomieszczeniu znajduje się wyczystka, aby móc dopasować kolor lub wygląd zewnętrzny drzwiczek wyczystki do otoczenia, choć należy pamiętać, że, o ile to możliwe, wyczystkę lokalizuje się w pomieszczeniach pomocniczych.