Loading...
Porady Podatkowe

4 sposoby na to, jak obniżyć koszty w firmie

Jak obniżyć koszty w firmie

Każdy przedsiębiorca jeszcze przed otworzeniem działalności gospodarczej powinien myśleć o tym, jak zmniejszyć koszty. Przede wszystkim należy się rozeznać przed podpisaniem umowy wynajmu, zatrudnieniu współpracowników lub obsługi księgowej. 

Darmowe konto bankowe

Przedsiębiorcy, którzy dopiero zaczynają prowadzić działalność gospodarczą co prawda nie mają obowiązku posiadać konta firmowego w banku. Warto jednak pamiętać, że w przypadku, gdy firma będzie się rozwijała, wzrośnie liczba przelewów. Zdecydowanie łatwiej kontrolować finanse, gdy środki prywatne nie znajdują się na rachunku bankowym firmy. Dobrym rozwiązaniem jest wcześniejsze porównanie ofert w rankingach kont bankowych.

Zmniejszenie opłat za media

Warto zadbać, by na firmowym korytarzu lub w poczekalni nie zapominać o wyłączeniu radia lub telewizji. Oczywiście zdecydowanie lepszym rozwiązaniem od drogiego sprzętu będzie rozłożenie na ławie tematycznych czasopism. Świetnym rozwiązaniem jest również włączenie muzyki, która ma działanie odprężające. Z pewnością trudno wyobrazić sobie czekanie w kawiarni lub SPA w całkowitej ciszy. Najlepszą opcją będzie zaopatrzenie się w muzykę niekomercyjną na licencji Creative Commmons. Nie trzeba wtedy dokonywać opłat za ZAiKS-u.

Dobrym patentem na zmniejszenie rachunków za prąd jest używanie listew z włącznikiem. Pracownik, który jako ostatni będzie wychodził z biura, wyłączy na raz wszystkie sprzęty. Warto także zdecydować się na żarówki energooszczędne zwłaszcza przy biurkach, natomiast w pomieszczeniach socjalnych, a także recepcji zdecydowanie bardziej sprawdzą się listwy ledowe

Wirtualne biuro zamiast wynajmowanej przestrzeni biurowej

Biura wirtualne są to przestrzenie dla firm, które można wynająć bez względu na branżę. Budynki przeważnie ulokowane są w prestiżowych okolicach w pobliżu środków komunikacji, a także głównych dróg. Większość wirtualnych biur oprócz wynajmu daje możliwość umieszczenia adresu biura na danych firmowych. Zdecydowanie największą zaletą jest opcja prowadzenia sekretariatu. Asystentka w wirtualnym biurze nie tylko odbiera telefony, ale także skanuje dokumenty i informuje przedsiębiorców mailowo o nowych przesyłkach. Wirtualne biuro jest zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem dla osób, które pracują zdalnie.

Korzystanie z doradztwa podatkowego

Osoby, które prowadzą działalność w innej branży niż prawno-podatkowa, mogą nie do końca zdawać sobie sprawę, jak należy interpretować poszczególne przepisy prawne. Świetnym rozwiązaniem będzie pomoc doradcy podatkowego, zarówno przy zakładaniu firmy, jak i istotnych transakcjach. Doradca może nit tylko reprezentować przedsiębiorcę przed instytucjami finansowymi. Doradca na bazie swojego doświadczenia może pomóc w podjęciu najbardziej korzystnych decyzji podatkowych.